Czy nauka słówek ma sens ?

Czy nauka słówek ma sens

Na każdym etapie edukacji jesteśmy bombardowani dużą ilością materiału.

Sam jako nastolatek miałem cotygodniowe sprawdziany ze słówek, na które należało zapamiętać kilkaset wyrazów. Nie były to popularne słowa, ale raczej rzadko używane terminy, które akurat pasowały np. do rozdziału o ekologii. Do dziś nie pamiętam połowy z nich. Ostatecznie, czy poświęcanie wielu godzin na naukę słówek jest dobrym pomysłem?

Koszmar tworzenia list

nauka słówek - tworzenie listNajgorszym sposobem na naukę języka jest tworzenie list słówek.

Co prawda, po jednej sesji nauki mamy wrażenie, że zapamiętaliśmy przykładowo ponad 100 słów. Czujemy satysfakcję. Jest to jednak mylne wrażenie.

Nasz mózg zapamiętuje kolejność, a nie konkretne słowa. Można wykonać prosty test, aby potwierdzić to założenie. Potnijcie swoją „wyuczoną” listę na kawałki i spróbujcie przetłumaczyć wyrazy wylosowane w ciemno. Ciężko, prawda?

Ludzki mózg nie jest doskonały. Ucząc się z listy prawdopodobnie zapamiętamy słowa z początku i z końca listy, ponieważ będą najlepiej wyeksponowane dla oka. Dlatego np. fiszki z wypisanym maksymalnie jednym słowem (i jednym przykładem użycia) są o wiele lepsze od długich list ze słownika.

Jedno słowo, wiele znaczeń

słowa wieloznaczneJeżeli ktoś z Was uczył się języków azjatyckich wie, jakim wyzwaniem może być nauka słownictwa.

Nie mamy na myśli wymowy czy nawet kaligrafii, ale ilość znaczeń, jaką mieszkańcy wschodu nadają często jednemu słowu.

Pierwszy typ znaczeń, to zwykła wieloznaczność. Tradycyjnie, jeden znak kanji w alfabecie japońskim ma 6 znaczeń – 3 znaczenia (sposoby odczytywania) japońskie i trzy tradycyjnie chińskie. Wyraz hashi po japońsku może oznaczać zarówno pałeczki, jak i most.

Drugi typ wieloznaczności to wszelkie odmiany słów.

Przykładów nie trzeba szukać daleko – w słowniku oxfordzkim wyraz „set” ma aż 464 znaczeń, głównie dzięki różnorodnemu zastosowaniu go jako phrasal verb (np. set about, set back, set off). Jeżeli będziemy poznawać słowa w kontekście, np. poprzez czytanie tekstów lub ćwicząc układanie zdań z ich użyciem, nauka powinna być o wiele skuteczniejsza.

Na rynku są również fiszki z przykładowym użyciem słów w zdaniach – i te radzę Wam wybierać.

Ile słów tak naprawdę potrzebujesz?

Przyjmuje się, że aby osiągnąć poziom językowy native’a, należy znać ponad 30 tys. słów w danym języku. Z drugiej strony, już znajomość 250 – 500 słów pozwala na podstawową komunikację.

Można więc określić, jaki wokabularz powinniśmy opanować, aby osiągnąć spodziewany przez nas poziom językowy. Pomagają w tym zakresy słownictwa obowiązujące na poziomach nauki w szkołach językowych czy egzaminach certyfikujących znajomość języka.

A Wy jak uczycie się słówek?
Dajcie znać w komentarzach.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl