Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku

Ucz się na głos

Pierwszym krokiem, aby przestać bać się rozmowy w języku obcym, jest przyzwyczajenie się do mówienia w tym języku. Osłuchaj się… sam ze sobą.
Ucząc się, powtarzaj na głos wyrazy i zwroty. Śpiewaj piosenki w danym języku. Rozgrywaj scenki sam ze sobą, na podstawie rozmówek. Gdy przyzwyczaisz się do dźwięku swojego głosu w obcym języku, łatwiej będzie ci rozmawiać z innymi. Nabędziesz więcej pewności siebie i trwale obniżysz poziom stresu, jaki zwykle towarzyszył ci w trakcie konwersacji.

Używaj zwrotów

Strach przed mówieniem głównie spowodowany jest obawą przed niezrozumieniem. Być może mamy problem z przełożeniem tego, co chcemy powiedzieć, na język obcy. Może obawiamy się, że nasza znajomość słownictwa jest niewystarczająca.

Istnieje prosta sztuczka, aby „oszukać” ten strach. Zapamiętuj całe zwroty, powiedzenia, wyrażenia i zdania w języku obcym. Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się nad gramatyką, a Twój problem „czy ktoś mnie rozumie” zniknie. Ponadto zachowasz ciągłość konwersacji, coraz rzadziej będziesz robić pauzy na zastanowienie się nad odpowiedzią – to podbuduje twoja pewność siebie i pozytywnie wpłynie na kompetencje językowe.

Podejdź do tego racjonalnie

Za każdym razem, kiedy boisz się powiedzieć coś po angielsku (czy też w innym języku), postaraj się uspokoić emocje i zdrowo ocenić sytuację. Niewątpliwie mówienie w języku obcym może być stresujące, tak jak publiczne przemówienia – ale tylko na początku! Tak naprawdę, im częściej będziesz używać języka, tym mniej będzie ci się kojarzył ze stresująca sytuacją. Pomyśl o tym, ćwicząc uspokajający oddech – wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami. Pomoże ci to opanować stres.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl