Jak poprawić swój angielski? Rady dla zaawansowanych

Podobno najtrudniejszym etapem nauki języka angielskiego jest przejście z B2 na C1…

…czyli z poziomu podstawowego/niższego średniozaawansowanego na zaawansowany (mniej więcej B1/B2 na C1/C2). Według niektórych lingwistów przejście jednego poziomu na drugi zajmie zmotywowanemu uczniowi nawet rok.

Największa przeszkoda to…

Nie przejmuj się wolnymi postępami w nauce. Kiedy doskonalisz język na poziomie zaawansowanym może często wydawać ci się, że stoisz w miejscu.

Jak przejść z B1 na C1? Pięć wskazówek, jak to zrobić

Po pierwsze – powtórz to, czego już się nauczyłeś. Przypominaj sobie słownictwo, którego na co dzień nie używasz. Dobrze powtórz konstrukcje gramatyczne. Mocne podwaliny pod dalszą naukę są niezbędne. Dzięki temu nie będziesz marnować czasu!

Po drugie, cierpliwości! Osiągnięcie poziomu zaawansowanego to długa i żmudna droga. Nie słuchaj też „dobrych rad”, takich jak „może poziom B ci wystarczy?”, „może nie masz talentu do języków?” ani tym bardziej negatywnych opinii w stylu „wyraźnie za mało się uczysz”.

Po trzecie, ucz się słówek. Niektórzy twierdzą, że przejście z B1 na C1 to kwestia poznania 5 tys. nowych wyrażeń.

Po czwarte, zmień swoje przyzwyczajenia. Zamiast oglądać polskie wiadomości, włącz BBC. Nie czekaj na polską premierę książki ulubionego autora – zamów ją w wersji angielskiej. Używaj więcej synonimów, zwłaszcza przymiotników. To bardzo rozwinie twoje zdolności językowe!

I na koniec – mów więcej. Rozmawiaj z nativami – zaoferuj się, że będziesz opiekunem studentów zagranicznych na twojej uczelni. Idź na lunch z międzynarodowymi pracownikami ze swojej firmy.

Kiedy warto podnosić swoje kompetencje językowe, a kiedy odpuścić?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto poprawiać swoją znajomość języka, odpowiedź jest tylko jedna – zawsze warto. Nawet w przypadku, kiedy języka uczysz się już w dorosłym życiu i np. nie miałeś z nim styczności w szkole. Pewien Polak zaczął naukę angielskiego jako dwudziestolatek i osiągnął tak dobry poziom, że napisał książkę w tym języku. Książka stała się nie tylko bestsellerem, ale i klasyką literatury. Mężczyzną tym był Józef Teodor Konrad Korzeniowski, który pod pseudonimem Joseph Conrad wydał „Jądro ciemności”.

Najlepszy sposób? Pozytywne nastawienie

W przypadku przejścia z poziomu średniozaawansowanego na zaawansowany najważniejsze jest pozytywne myślenie. Doskonalenie znajomości języka na tym etapie to ciągła walka z brakiem widocznych efektów czy wręcz przekonaniem „wiem, że nic nie wiem”. Dlatego otaczaj się pozytywnymi historiami osób, które kiedyś były na twoim miejscu. Czytaj artykuły o przechodzeniu na wyższe poziomy znajomości języka, np. na blogu Kobieta na konkretach o tym, jak słówka są ważne w poprawianiu swojej znajomości języka obcego. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl