Jak walczyć z prokrastynacją?

jak walczyć z prokrastynacją

Być może jesteś niewolnikiem prokrastynacji. Tworzysz szczegółowe listy to do, po czym znajdujesz mnóstwo powodów, aby unikać realizacji kolejnego zadania. Tracisz w ten sposób mnóstwo czasu, ostatecznie robiąc najwyżej jedną rzecz z długiej listy priorytetów…

Oto trzy przykazania efektywnej pracy, dzięki którym unikniesz prokrastynacji.  Możesz stosować się do nich zarówno w trakcie nauki, jak i na co dzień, dla lepszego zarządzania czasem.

Nie twórz list.

Wiem, że stworzenie szczegółowej listy „do zrobienia” daje satysfakcję, ale nie oszukujmy się. Kiedy dzień minie, a większość listy będzie niezrealizowana, poczujesz frustrację i wyrzuty sumienia.

Listy same w sobie nie są złe – element, który musisz wyeliminować, to stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań. Takich, jak „nauczę się dzisiaj tysiąca nowych słówek!”.

Nie rób wszystkiego na raz.

To zalecenie również łączy się z nadmiarem naszych ambicji. Nie narzucaj sobie za szybkiego tempa i zbyt dużej ilości materiału. Nie musisz jednego wieczoru siadać do słówek, gramatyki, scenek na poczcie i wypełniania papierów urzędowych po koreańsku.
Wybierz jeden temat przewodni lub jeden zakres materiału, który cię interesuje, i skup się na nim.

Wyłącz rozpraszacze.

Rozpraszacze to największy sprzymierzeniec prokrastynacji. Społeczeństwo niemal „wytrenowało” nas do tego, abyśmy byli zawsze dostępni. Nieustannie zalogowani do mediów społecznościowych, sprawdzający pocztę biurową w weekendy… wieczne bycie on line nie tylko sprzyja prokrastynacji, ale też obniża nasz komfort życia.

Powiedz sobie: od tej chwili, przez całe 20 minut będę uczyć się angielskiego. Ale najpierw usuń ze swojego otoczenia wszystkie rozpraszacze. Wyłącz facebooka i telewizor, telefon schowaj do szuflady.

Nie wyciszaj go, bo zamiast nauki będziesz się zastanawiać, czy masz nieodebrane połączenia.

Jeżeli i to nie pomaga, wyjdź z domu.

Jesteś rodzicem? Zostaw dzieci pod opieką partnera/partnerki, babci albo opiekunki i wyjdź na krótki spacer. Na pewno niedaleko masz chociażby skwer, gdzie możesz usiąść i wysłuchać nagrania z lektorem. I nie wstydź się – nikogo nie będzie interesowało, że właśnie mierzysz się z Future Perfect Continuous.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl