Nauka języków dla leniwych. Nawet największy leń nauczy się języka obcego!

Po powrocie z pracy czy szkoły nie masz już siły na nic? Najchętniej zaległbyś przed telewizorem? Nie tylko ty!

 

Badania Virgin Pulse Institute pokazują, że aż 76 % pracowników czuje się zmęczona przez większość czasu, 30% czuje się wiecznie niedospana a aż 15% zasypia w ciągu dnia przynajmniej raz w tygodniu! Taki tryb życia nie do końca jest od nas zależny – kultura pracy i presja sukcesu bardzo negatywnie wpływają na codzienne życie milionów osób.

Jak więc można dbać o swój rozwój, np. poszerzając swoje zdolności językowe, jeśli po pracy czy uczelni praktycznie nie masz już energii?

Zmieniłeś się w kanapowca totalnego? Nie ma problemu! Mamy dla ciebie kilka pomysłów, które pomogą ci nauczyć się języka obcego, nawet nie patrząc na ofertę podręczników!

Gry

Wolisz levelować w grze, niż w znajomości języka, ale czujesz wyrzuty sumienia, że powinieneś się uczyć? Nie martw się – naukowcy już dawno dowiedli, że granie w gry może zwiększyć twoje kompetencje językowe!

Oczywiście, w codziennym życiu znajomość wyposażenia paladyna raczej ci się nie przyda. Dlatego rozważnie dobieraj tytuły i postaraj się grać z pomocą napisów, zamiast z dubbingiem.

Jeśli jesteś fanem gier MMORPG, zapewne już wiesz, że warto posiadać znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dla gracza nie ma nic gorszego niż błędy w trakcie rozgrywki, spowodowane brakiem komunikacji.

Również gry planszowe mogą pomóc ci w nauce języka. Dzisiaj większość gier sprzedawana jest w różnych wersjach językowych. Nie zaczynaj od bardzo skomplikowanych gier – w nauce sprawdzą się gry karciane.

Netflix & chill

Czy typowy kanapowiec wyobraża sobie lepszą formę odpoczynku od obejrzenia kolejnego odcinka swojego ulubionego serialu? Mamy dla was dobrą wiadomość! Oglądanie seriali wspomaga naukę i poszerza słownictwo – ale pod warunkiem, że wybrałeś dobry serial.

Uważaj na seriale historyczne i te, w których bohaterowie posługują się slangiem. Na początku swojej nauki wybierz produkcje z łatwiejszym językiem i akcentem, np. kreskówki czy seriale komediowe.

Książki

Ktoś jeszcze czyta książki? Ok, koniec żartów. Literatura to nadal świetny sposób na poszerzenie słownictwa i, co ważne, poprawienie swojej gramatyki.

Książki są o wiele lepszym narzędziem do nauki języka niż telewizja. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, posiadają o wiele bogatsze słownictwo.

Po drugie, są wygodniejsze w użyciu, jeśli chcemy np. przerwać i odszukać w internecie (lub za pomocą słownika) słowo czy konstrukcję zdania. Ebooki mają nawet możliwość komentowania i podświetlania tekstu.

Po trzecie, większość tytułów unika skrótów, gwary czy błędów językowych, które mogą być istotne dla budowy bohatera danego filmu czy serialu. Dzięki temu uczymy się pewnej poprawności językowej.

Randki

Ciężko o lepszego nauczyciela języka niż native speaker. Zwłaszcza, jeśli możesz połączyć przyjemne z pożytecznym – naukę i miłe towarzystwo.

Odradzamy cyniczne zapraszanie na randki osób z danego kraju tylko po to, aby nauczyć się języka. Musisz jednak wiedzieć, że na popularnych portalach randkowych i społecznościowych jest mnóstwo obcokrajowców, którzy chcą zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Na pewno wśród nich jest twój potencjalny nowy przyjaciel, z którym będziesz mógł poćwiczyć konwersacje po hiszpańsku, a przy okazji spędzić świetnie czas.

Zmień język w telefonie

To dość radykalna metoda, która działa pod warunkiem, że… jesteś takim leniem, że nie będzie ci się chciało szukać w menu opcji powrotu do twojego języka startowego.

Ta zasada tyczy się również twojego maila i mediów społecznościowych.

Rób to, co lubisz

Ostatecznie, cokolwiek zrobisz, pomoże ci to w nauce, jeśli tylko będziesz robić to w języku obcym. Masz hobby? Oglądaj tutoriale po angielsku, szukaj materiałów na interesujące cię tematy w innych językach.

W ten sposób na pewno znajdziesz więcej inspiracji niż gdybyś szukał ich tylko w swoim ojczystym języku, a przy okazji podrasujesz swoje kompetencje językowe i poszerzysz horyzonty.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl