W tym wieku już nie nauczysz się języka? Zobacz, co odkryli naukowcy

Pracownicy Massachusetts Institute of Technology in the US postanowili zbadać, czy z wiekiem nasza umiejętność do nauki języków obcych ulega pogorszeniu.

Jak donosi brytyjski Independent, badaczom udało się ustalić najlepszy czas dla rozpoczęcia nauki języków obcych. Wyniki badania szybko opublikowano w czasopiśmie Cognition.

Pracownicy instytutu zbadali możliwości nauki gramatyki wśród 670 tys. osób w różnym wieku i o różnych narodowościach.

Najczęściej były to narodowości: fińska, turecka, niemiecka, rosyjska i węgierska. Większość uczestników badania była w wieku 20 – 30 lat, najmłodszy uczestnik miał 10 lat, natomiast najstarszy było po 70-tce.

Naukowcy posługiwali się testem, gdzie pytali m.in.: o wiek uczestników badania, kiedy badani rozpoczęli naukę angielskiego i w jakich okolicznościach. Ponadto uczestnicy badania mieli określić, które zdania w języku angielskim (z zaprezentowanych) są poprawne gramatycznie.

Naukowcy odkryli, że jeśli chce się osiągnąć poziom znajomości języka odpowiedni native, powinno się zacząć naukę przed dziesiątymi urodzinami.

Dziesiąty rok życia został określony jako „punkt krytyczny” (critical period) w nauce języka obcego. Naukowcy wysnuli wnioski, że już po 17. roku życia możliwość osiągnięcia poziomu native w nauce języków obcych znacząco spada. Głównym problemem jest stopień przyswajalności gramatyki.

Środowisko naukowe podchodzi z dużą rezerwą do badań przeprowadzonych przez Massachusetts Institute of Technology. A Ty co o tym sądzisz?

Daj znać w komentarzu!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl