Wyzwanie języka obcego? Żaden problem z tą 4-tygodniową formułą!

Deutschland, Bayern, Oberbayern, Ebenhausen, Wohnzimmer, Mann

To, że znajomość języków obcych otwiera zupełnie nowe możliwości, nie jest wcale nowym odkryciem.

W szkolnictwie powszechnym, nacisk na naukę języków obcych kładziono już w latach 50. ubiegłego wieku. Nasi dziadkowie co prawda uczyli się zazwyczaj tylko jednego języka obcego, ale za to z jakim efektem! Część z nich jeszcze do dzisiaj pamięta, czego nauczyła się w szkole…

Żołnierska metoda

Prawdopodobnie zawdzięczają to technice nauki. W latach 50. Popularna była Army Method, tzw. metoda żołnierska, dziś znana lepiej jako Audio – Lingual Method (ALM). Metoda ta była masowo wykorzystywana w wielu europejskich szkołach aż do lat 80. Według jej propagatorów, korzystając z technik Army Method można nauczyć się dowolnego języka obcego już w 4 tygodnie.

Na czym polegała?

Przede wszystkim w ALM kładzie się nacisk na gramatykę – ale w inny sposób niż dziś można by się tego spodziewać!
Zgodnie z ta metodą, uczeń powtarza po nauczycielu konstrukcję zdania (model), aż nie zacznie jej używać w sposób naturalny. Metoda ta ograniczała ilość nowo poznawanych słów, skupiając się na konstrukcji zdań.

Metoda ma jednak sporo minusów. W latach 80. próbowano ją udoskonalić, między innymi poprzez włączenie do niej zasad psychologii behawioralnej.

Jakie są minusy?

Metodę tę nie bez powodu nazywano żołnierską – nauczyciel wymaga od ucznia bardzo konkretnej odpowiedzi, uczeń nie ma prawa do błędu ani zadawania pytań. Takie pasywne podejście do nauki powoduje, że faktycznie po kilkudziesięciu latach uczeń może pamiętać różne nieprawdopodobne konstrukcje, ale raczej jest mało prawdopodobne, że będzie potrafił biegle posługiwać się językiem bez bieżącego używania go.

Przede wszystkim metoda ta praktycznie nie aktywizuje ucznia. Jedyne zadanie osoby uczącej się jest zarazem bardzo ograniczone, ale i wymagające. Najprawdopodobniej wywoływała tez spory stres u uczniów – najmniejsze odejście od schematu było traktowane jako błąd przez nauczyciela. Ciężko sprostać takim wymaganiom.

Czy ALM to przyjemny sposób nauki?

To zależy. Przede wszystkim jest to mechaniczne wkuwanie całych konstrukcji zdań, bez poszerzania słownictwa. Uczeń nie ma więc praktycznie żadnej kontroli nad tym, czego chce się uczyć ani metodą nauki.

A Ty jak uważasz? Czy Army Method jest dla ciebie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl