Domy z papieru? To całkiem realne.

Domy z papieru? To pomysł tyleż oryginalny, co całkiem realny. Polscy architekci mają pomysł na domki zbudowane z papierowych kart przeznaczone dla uchodźców czy osób, którym dach nad głową zabrały kataklizmy naturalne.
„Pomysł budowy papierowych budynków to wynik zainteresowania samym papierem – tworzywem, które nie zmieniło się od początku jego wynalezienia na początku II wieku w Chinach.Właściwie cały czas jest on takim samym materiałem: kompozycją włókien celulozowych z różnymi dodatkami” – mówi PAP Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.To właśnie on jest autorem projektu pod nazwą: „House of Cards” – pomysłu tanich, łatwych do zbudowania, tłumiących hałasy i zapewniających odpowiednią temperaturę wewnątrz domków z papierowych płyt.

Dzięki swojemu pomysłowi znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review.

W 2016 roku jego projekt zdobył pierwszą nagrodę w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w konkursie Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław.

Przedsięwzięcie jest pomyślane tak, aby elementy domku produkowane w fabryce można było łatwo przetransportować na miejsce i równie łatwo zmontować.

Panele ścienne przypominające strukturą plaster miodu wykonane są z papieru. Jedynie podłoga jest drewniana. Dzięki temu, że poszczególne ściany można ustawiać w szeregu albo pod kątem prostym, można je dość elastycznie ze sobą łączyć i aranżować.

Zakładamy, że ten prosty w budowie domek można postawić w ciągu kilkunastu godzin bez użycia ciężkiego sprzętu, specjalistów. Wystarczą tak proste narzędzia jak: drabina, wiertarko-wkrętarka” – opisuje Łątka.

Domek mógłby być bezpiecznym schronieniem dla uchodźców, ale też osób, które zostały pozbawione dachu nad głową przez katastrofy i kataklizmy naturalne.

Jak podkreśla Łątka, obecnie pozbawionych swojego miejsca do życia są ponad 63 miliony ludzi na całym świecie – to najwięcej od czasów II wojny światowej.

Domków można byłoby używać zarówno w Polsce, jak i w cieplejszym klimacie. Symulacje komputerowe, które przeprowadzili badacze z Wrocławia wskazały, że ściana domu o grubości 25-27 cm odpowiednio skomponowana z produktów papierowych mogłaby mieć współczynnik przenikalności ciepła U równy 0,23.

To standard, jaki obecnie obowiązuje dla ścian zewnętrznych w Polsce” – podkreśla rozmówca PAP. Poprzez zmianę kompozycji czy grubości przegrody można byłoby ją dopasować do różnych warunków klimatycznych.

Na razie jeden – prototypowy domek stanął niemal rok temu na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Naukowcy obserwują teraz jego „zachowanie” w podczas deszczów, wysokich i niskich temperatur, wietrznej pogody.

Myśląc o potencjalnych zamówieniach kierujemy się w stronę Czerwonego Krzyża czy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Przed nami jednak jeszcze długa droga, aby pokazać obliczeniowo, że to wszystko działa. Jeśli komuś się mówi o domu z papieru, to ludzie reagują zwykle nieufnie” – przyznaje Jerzy Łątka.

Na razie rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym do przetransportowania są namioty. Te jednak – jak podkreśla Łątka – nadają się do wykorzystywania przez pół roku. Tymczasem obozy dla uchodźców, pomimo że powinny działać przez jak najkrótszy okres, czasami funkcjonują latami i wyrastają w nich całe pokolenia. „Możemy nawet mówić nie tyle o obozach, co o miastach dla uchodźców” – zaznacza architekt.

Domki z kart mają jednak dużo lepszą od namiotów izolacyjność termiczną i akustyczną.

Zapewniają prywatność, która jest elementem bardzo ważnym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Dają też większe poczucie bezpieczeństwa, bo to jednak nie są ściany tekstylne, tylko sztywne, twarde przegrody” – opisuje architekt.

Co jeszcze ważniejsze – w zależności od sposobu impregnacji – dom z papieru może przetrwać od 5 do aż 20 lat. Aby można było go wykorzystywać aż tak długo przede wszystkim należy zabezpieczyć go przed wilgocią.

To największe zagrożenie, bo papier pochłania wilgoć z otoczenia, a wskutek tego wiązania między włóknami celulozowymi ulegają degradacji” – wyjaśnia architekt.

Papier ma bardzo szerokie możliwości; można go wykorzystywać nie tylko w ramach budownictwa „społecznego”…

Ale też do tworzenia elementów wyposażania wnętrz oraz jako materiał konstrukcyjny w budynkach wystawowych wykorzystywanych podczas olimpiad czy wydarzeń takich jak: Expo. Architekci z Politechniki Wrocławskiej już zbudowali taki tekturowy pawilon PWr z okazji 70-lecia tej uczelni.

W Wielkiej Brytanii, Holandii czy Hiszpanii powstają też papierowe budynki komercyjne: budynek klubu przy szkole podstawowej w brytyjskim hrabstwie Essex – wybudowany w 2001 roku czy budynek Szkoły Biznesu w Madrycie.

Jeżeli chodzi o zastosowanie papieru jako materiału budowlanego, to rzeczywiście jest to novum i nisza. Choć jest już kilka przykładów w Europie i na świecie, to wciąż jest to temat dopiero rozpoznawany” – podsumowuje.

 

Żródło : PAP – Nauka w Polsce –  www.naukawpolsce.pap.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl