Kobieta gwarancją kompromisu?

Kobieta gwarancją kompromisu

Udział kobiety we wspólnym podejmowaniu decyzji gwarantuje, że ostateczny wybór padnie na to, co w umiarkowany sposób zaspokoi potrzeby wszystkich stron – twierdzą naukowcy z Boston College (USA).

Amerykańscy badacze przeprowadzili szereg eksperymentów, podczas których prosili pary badanych (dwie kobiety, dwóch mężczyzn lub kobietę i mężczyznę) o podjęcie decyzji w sprawie kupna różnych rzeczy lub usług, w tym drukarki, pasty do zębów, latarki, opon, słuchawek, noclegu w hotelu, czy papierów wartościowych.
Zaobserwowali, że pary składające się wyłącznie z mężczyzn częściej wybierały opcje, które można by określić jako ekstremalne.

Jednak, gdy tylko wśród decydujących pojawiała się kobieta, decyzja zamieniała się w kompromis.

„Powiedzmy, że dwóch mężczyzn chce kupić samochód i zastanawiają się oni nad tym, czy powinien być on raczej bezpieczny, czy wydajny. Najprawdopodobniej wybiorą taki, który będzie albo najbezpieczniejszym samochodem w ofercie, albo najbardziej wydajnym. Nie zdecydują się za to na taki, który jest zarówno dość bezpieczny, jak i w miarę wydajny”

– tłumaczy Hristina Nikolova, współautorka badania.

„Kiedy mężczyzna znajduje się w obecności innego mężczyzny, czuje potrzebę udowadniania swojej męskości. W związku z tym będzie odpychał opcję kompromisu uznawanego za przejaw kobiecości. Postawi za to na ekstremizm – cechę typowo męską”

– dodaje badaczka.

Według naukowców ze względu na to, że kobiety nie muszą nic udowadniać, a w towarzystwie kobiet również męskość przestaje być zagrożona, zarówno pary składające się wyłącznie z kobiet, jak i pary damsko-męskie są skłonne do spokojnego rozważenia wszystkich opcji i wybrania takiej, która najlepiej zaspokoi wszelkie potrzeby. Tym samym obecność kobiety gwarantuje możliwość pójścia na kompromis.

Wyniki niniejszego badania opublikowano na łamach „Journal of Consumer Research”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl