To prawda! Po alkoholu lepiej mówisz w języku obcym

Po angielsku mówi się najlepiej po jednym piwie. To dość kontrowersyjne stwierdzenie jeszcze do niedawna było tylko popularnym powiedzeniem

 

Dziś środowisko naukowe jest bardzo blisko potwierdzenia prawdziwości tej tezy. Zaskakujące badanie opisał Journal of Psychopharmacology.

Badanie

Holenderscy naukowcy przeprowadzili badanie, które miało zweryfikować to założenie. Badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu, Królewskiego College’u Londyńskiego i Uniwersytetu w Maastrich połączyli siły, aby zbadać wpływ alkoholu na zdolności językowe. Badanymi była 50 niemieckich studentów z Maastricht University, którzy dopiero niedawno nauczyli się podstaw języka holenderskiego.

Grupa badawcza

Badani zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza z nich spożyła napój alkoholowy, druga – bezalkoholowy. Żaden z badanych w pierwszej grupie nie odczuwał skutku picia alkoholu. Obie grupy miały rozmawiać z rodowitym Holendrem. Osoba ta nie miała informacji, co pili jej rozmówcy. Rozmowy były nagrywane.

Wnioski

Okazało się, że Holendrzy najbardziej pozytywnie oceniali osoby, które wypiły wcześniej alkohol.

Naukowcy doszli do ciekawych wniosków. Między innymi zauważyli, że podczas konwersacji w języku obcym stres odgrywa większą rolę, niż przypuszczano. Alkohol pomógł grupie badanych w akceptowaniu swoich możliwych błędów, co paradoksalnie wpłynęło na… poprawę języka i akcentu.

Mimo rozluźnienia, nie zauważono wpływu alkoholu na ocenę własnych zdolności językowych. Podsumowując, po angielsku mówisz lepiej, kiedy nie boisz się otrzeć o śmieszność.

Mimo bardzo interesujących wyników badania, naukowcy są ostrożni w stawianiu ostatecznych tez:

Musimy być ostrożni co do wyników, dopóki nie dowiemy się więcej o tym, co powoduje obserwowane zjawisko. Jedynym możliwym mechanizmem może być zmniejszenie lęku (efekt picia alkoholu), ale należy przeprowadzić jeszcze więcej badań w tym kierunku.

~ Dr Jessica Werthmann

A Ty? Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że po angielsku najlepiej mówi się po alkoholu?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl