Czego nie robić na wakacjach za granicą?

Czego nie robić na wakacjach za granicą

1. Uważaj na swoje zachowanie

Wakacje to luz i relaks. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy naszym zachowaniem nie wprowadzamy innych w dyskomfort. Nie wszystko, co przystoi w twojej kulturze, jest akceptowalne w innej.

Przed wyjazdem za granicę dowiedz się, co jest mile widziane, a co niekulturalne. Możesz się zdziwić odkrywając, że w Japonii siorbanie w trakcie jedzenia zupy to wyraz uznania dla kucharza, a za dotknięcie stopą Chińczyka będziesz musiał długo przepraszać.

2. Poznaj podstawy panującego prawa

Masz ochotę na ognisko na plaży, palenie w miejscach publicznych czy chodzenie bez koszulki po nadmorskim deptaku? Pamiętaj, że nie wszędzie prawo jest takie samo.

Na przykład, w Indonezji możesz spokojnie zapalić papierosa na chodniku. W Danii natomiast obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.

Mandat może skutecznie popsuć wakacje. Pamiętaj o tym również na drodze.
Jeśli podróżujesz samochodem, zwracaj baczną uwagę na informacje o opłatach za korzystanie z autostrad oraz ograniczenie prędkości.

3. Nie zapomnij o lekach

Jesteś cukrzykiem? Masz nadciśnienie? Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, nie zapomnij odwiedzić lekarza przed wyjazdem. Wykup recepty przed podróżą. Wytłumaczenie aptekarzowi jakiego leku potrzebujesz, w środku nieznanego kraju i bez znajomości języka, może być bardzo stresujące.

Jeżeli lecisz samolotem, koniecznie sprawdź, jakie obowiązują reguły przewożenia leków w Twoim kraju i kraju, do którego się udajesz. Na wszelki wypadek weź ze sobą informację od lekarza, potwierdzającą konieczność ich posiadania.

4. Nie zakładaj, że wszystko pójdzie po twojej myśli

Wyrusz na lotnisko wcześniej, niż zaplanowałeś. Miej również wszystkie niezbędne szczepienia oraz wykupione ubezpieczenie, zwłaszcza gdy podróżujesz do miejsc egzotycznych. Wbrew pozorom zachorowanie podczas wyjazdu nie jest takie trudne. Wystarczy za mała ilość kremu do opalania, picie wody z kranu czy… dotykanie obcych zwierząt.

5. Przygotuj się

Aby w pełni cieszyć się wakacjami, trzeba najpierw zadbać o ich dobre przygotowanie. Nie pakuj się na ostatnią chwilę, odpowiednio wcześniej wykup leki czy poczytaj o kulturze regionu, który odwiedzisz. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i nic nie zepsuje ci wymarzonego urlopu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl