Godzina sprzątania jak wypalenie paczki papierosów! Jak to możliwe?

Sprzątanie jak palenie!

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przebadali ponad 6 tys. osób w ramach europejskiego programu badawczego dot. zdrowia układu oddechowego.
Wyniki okazały się być zaskakujące!

 

Zatrważające wyniki

Badacze dowiedli, że zawodowi sprzątacze wdychają codziennie równowartość… paczki papierosów! Winą za to należy obarczyć nie tylko kurz i pleśnie, ale również środki czystości.

Okazuje się, że opary powstałe w trakcie sprzątania podtruwają ludzki organizm. Naukowcy z Bergen dowiedli, że kobiety cyklicznie sprzątające (pracujące jako sprzątaczki lub sprzątające cyklicznie) są częściej narażone na zachorowanie na astmę niż kobiety, które nie sprzątają lub sprzątają rzadziej (12,3% w stosunku do 9,6 % zachorowań).

Nie musisz zarabiać jako sprzątaczka, aby wyniszczać swój organizm szkodliwymi oparami! To samo badanie potwierdziło, że wyniki badań pogarszają się już przy regularnym użyciu – nawet przy sprzątaniu własnego mieszkania!

Grupa naukowców obawia się, że długotrwałe korzystanie i wdychanie substancji czyszczących może prowadzić do trwałego pogorszenia funkcji płuc.

Warto zaznaczyć, że w trakcie przeprowadzania badania wzięto pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogły wpłynąć na wyniki badania, takie jak palenie papierosów, BMI, wykształcenie etc.

 

Jakie detergenty są najbardziej zabójcze?

Toksyny znajdują się nie tylko w bardzo silnych detergentach, takich jak odkamieniacze czy środki do czyszczenia toalet. Środki chemiczne, które wpływają toksycznie na twój organizm, można znaleźć również w płynach do mycia szyb, podłóg, kuchenek etc., ale również w płynie do mycia naczyń czy zwykłym mydle!

Grupa naukowców przekonuje, że jednym z najgorszych rodzajów detergentów są te w postaci sprayu, ponieważ wytwarzają najwięcej szkodliwych dla zdrowia oparów.

 

Jakie są najbardziej toksyczne środki czyszczące?

Odświeżacze powietrza – w większości zawierają w sobie rakotwórcze formaldehydy, które wdychasz wraz z substancjami zapachowymi. Szczególnie niebezpieczne są te w formie sprayu.

Wybielacze – podrażniają skórę i drogi oddechowe. Ich wysokie stężenie może prowadzić do bardzo poważnych poparzeń, a nawet śmierci! Używaj ich rozważnie, zawsze dobrze wietrząc pomieszczenie, a najlepiej zrezygnuj z nich na stałe.

Detergenty do czyszczenia toalet – mają w swoim składzie żrące substancje, między innymi wodorotlenek sodu, które mogą być bardzo groźne dla ludzkiego organizmu. Dotyczy to nie tylko substancji w płynie, ale również popularnych kapsułek czy tabletek.

Środki do prania – oprócz substancji zapachowych, środki do prania odzieży zawierają wiele toksycznej chemii. Mogą wywoływać podrażnienia i alergie, a nawet rany na skórze (w przypadku zaognionych stanów atopowych). Jeśli męczy cię katar lub bóle głowy, a nawet kichanie, sprawdź swój środek piorący – możliwe, że najwyższy czas na zmianę!

Nie daj się oszukać! Środki piorące przeznaczone do prania dziecięcej odzieży również zawierają toksyczne substancje!

Płyny do mycia naczyń – substancje rozpuszczające tłuszcz i usuwające bród potrafią być silnie toksyczne. Również te, które znajdują się w składzie płynów do mycia naczyń. Przed kupnem koniecznie sprawdzaj ich skład – uważaj na dodatek suchego chloru, amoniaku, katonu czy lanoliny, która ma służyć ochronie dłoni przed wysuszeniem, ale powoduje silne alergie.

Przeczytaj nasz tekst Ta substancja może wywoływać raka! Używasz jej codziennie

 

Jak zrobić własne środki czystości, które nie obciążają organizmu?

Detergenty, których używasz na co dzień, mogą mieć katastrofalne skutki dla zdrowia! Dlatego zrób samodzielnie środki czystości z rzeczy, które zazwyczaj ma się już w kuchni!


Przepis na domowy płyn do naczyń:
Zmieszaj sok z trzech cytryn ze szklanką drobnoziarnistej soli i szklanką octu i 1,5 szklanki wody. Gotuj wywar w garnku, cały czas mieszając, dopóki nie będzie gęsty. Po zagęszczeniu możesz przelać go do szklanej butelki lub słoika i używać w miarę potrzeb.

 

Przepis na płyn do mycia szyb:
Połącz 2 łyżeczki octu z 2 l ciepłej wody, wlej do spryskiwacza. Aby uniknąć smug, wytrzyj szyby do sucha papierem kuchennym lub gazetą.

 

Uniwersalne czyściwo:
Wymieszaj szklankę octu z 3,5 l ciepłej wody.
Uwaga! Zanim zaczniesz my! Pamiętaj aby bardzo dokładnie wycisnąć mop przed użyciem!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl