Alergie, depresja, a nawet śmierć sercowa. To grozi teraz każdemu z nas. Przerazisz się, gdy poznasz przyczynę

Specjaliści obliczają, że co roku w Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy osób umiera w wyniku zanieczyszczenia powietrza i smogu.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie! Trwa dyskusja dotycząca przyczyn powstawania smogu, jednak naukowcy są zgodni. Za jego powstawanie odpowiedzialna jest przede wszystkim emisja z kotłowni i pieców oraz zbyt wysoki ruch samochodów.

 

Czym jest smog?

Od „zwyczajnego” zanieczyszczenia odróżnia go obecność niezwykle szkodliwych związków chemicznych, np. tlenków azotu czy siarki oraz pyłów zawieszonych. Te ostatnie zaś składają się z wielu związków rakotwórczych.

Za co jest odpowiedzialny smog?

Przede wszystkim za alergie i objawy alergiczne, takie jak świąd i pieczenie oczu, podrażnienia oczu i krtani, ale również… zapalenia płuc, przewlekłe zmęczenie i depresję!

Oddychając powietrzem, w którym jest smog, traktujemy swoje płuca jak przeciętny palacz. Pyły zawieszone, obecne w smogu, przyczyniają się do rozwoju chorób serca i nadciśnienia, a nawet mogą prowadzić do śmierci sercowej. Długotrwała styczność ze smogiem prowadzi do osłabienia odporności, niewydolności organów wewnętrznych (np. nerek i wątroby) oraz powstawania nowotworów, zwłaszcza raka płuc.

 

Jeśli myślisz, że nie jesteś wystawiony na szkodliwe działanie smogu, bo nie mieszkasz w dużym mieście, jesteś w błędzie!

Problem smogu w małych miejscowościach i na wsiach jest o wiel ebardziej skomplikowany, niz w dużych miastach. Po pierwsze, w miejscowościach tych brakuje stacji pomiarowych.
z tego powodu mieszkańcy często nie mają podstawowych informacji na temat jakości powietrza. A ta jest bardzo zła głównie jesienią i zimą, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy.

Problemem małych miejscowości są przestarzałe i nieekologiczne kotły oraz brak środków na ich wymianę. Mieszkańcy często spalają w nich śmieci, papier i inne odpady, które w procesie spalania uwalniają toksyczne i rakotwórcze substancje.

 

Obejrzyj video i dowiedz się, co smog robi z twoimi płucami!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl