Czy grzyby mają wartości odżywcze?

Czy faktycznie grzyby są tak jałowe, jak nam się wydaje?

Jesień to chyba ulubiona pora roku grzybiarzy. W sezonie warto wybrać się do lasu lub choćby zrobić własne przetwory. Kiedy jesień jest w pełni wracają pytania odnośnie grzybów i ich wartości odżywczych.

Woda

Woda stanowi nawet 90 % grzybów. Dzięki temu maja niewiele kalorii i mogą być świetnym składnikiem w diecie odchudzającej. Trzeba jednak pamiętać, że za sprawą chityny są również ciężkostrawne. Dlatego należy jeść ich umiarkowane ilości i starać się nie łączyć grzybów z zawiesistymi, ciężkostrawnymi sosami.

Białko

Grzyby zdecydowanie nie są bezwartościowe. Ich sucha masa składa się praktycznie z samego białka, zawierającego wiele cennych aminokwasów. Wśród nich są aminokwasy egzogenne, czyli te potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale które można przyjmować jedynie z pożywieniem (ponieważ ludzki organizm ich samodzielnie nie syntetyzuje).

Występujące w grzybach białko to białko pośrednie – nie jest ani zwierzęce, ani roślinne. W suszonych borowikach możemy znaleźć prawie dwukrotnie większą ilość białka niż w wołowinie. Ilość białka zależy od „wieku” i gatunku grzyba, jednak najwięcej go znajdziemy w popularnych borowikach i pieczarkach. Warto też wybierać młodsze okazy.

Witaminy

W zależności od rodzaju, grzyby mają w sobie witaminy. Popularne w Polsce kurki są bogate w witaminę A, czyli karoten. Zawdzięczają jej swój charakterystyczny pomarańczowy kolor. Ponadto w grzybach znajdziemy sporo witamin B1 i B2, najważniejszych witamin z grupy B, witaminę D oraz witaminę P.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl