Czy to naprawdę zabija tłuszcz? Sprawdź, jak sprzedawcy nabijają cię w butelkę!

Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) to roślina należąca do tej samej rodziny, co nasza rodzima mięta.

Rosnąca w Meksyku i Gwatemali była ważnym elementem diety Azteków i Majów. Warto wykorzystać zbawienne właściwości jej nasion, czyli tzw. nasion chia.

Ale czy to prawdziwy turbospalacz kalorii?

Właściowości chia – prawda czy mit?

Nie bez powodu szałwia hiszpańska była roślina, na której – obok fasoli i kukurydzy – opart abyła dieta Azteków i Majów.

Szałwia hiszpańska to prawdziwa witaminowa bomba. Jej nasiona zawierają więcej kwasów omega-3 od łososia atlantyckiego (stanowią 30% ich budowy), cenne kwasy omega-6, więcej wapnia od mleka i więcej żelaza od szpinaku. Ponadto, w nasionach chia znajdziesz mnóstwo witamin – E, B1 i B3 – oraz błonnik, mający zbawienny wpływ na układ trawienny.

Nie bez powodu nasiona chia kochają przede wszystkim weganie i wegetarianie. Wszystko dzięki dużej ilości pełnowartościowego białka, które stanowi około 20% jednego nasionka.

Nasionami w raka

Znajdujące się w nasionach chia kwasy omega-3 zawierają tzw. kwas ALA, który indukuje apoptozę, czyli śmierć komórkową, pewnych linii komórkowych. Niemal 20 lat temu odkryto, że zwiększone stężenie kwasu ALA we krwi jest powiązane z mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworu sutka. Na nasiona chia powinni jednak uważać mężczyźni – ten sam kwas może przyczynić się do rozwoju raka prostaty.

Zbyt duża ilość kwasów nasyconych może też zwiększyć ryzyko zapadnięcia na jedną z chorób cywilizacyjnych. Warto więc spożywać je z głową i zastąpić złe tłuszcze, takie jak tłuszcze-trans, dobrymi tłuszczami pochodzenia roślinnego (np. nasionami chia).

Udowodniono, że prawidłowa ilość kwasów omega-3 zawartych w nasionach chia może pomóc w walce z depresją i rozwojem demencji, dzięki swoim właściwościom uspakajającym i wspomaganiu układu nerwowego.

Pożeracz tłuszczu?

Bezsprzecznie nasiona chia to bogate źródło błonnika i białka, witamin i kwasów omega. Okazuje się jednak, że ich odchudzające właściwości to głównie hasła marketingowe.

Grupa naukowców z Toronto w Kanadzie postanowiła zbadać wpływ nasion szałwii hiszpańskiej na odchudzanie. W badaniu wzięło udział 90 osób z nadwagą, które przez 12 tygodni spożywały codziennie 50 g nasion chia (czyli ok. 5 łyżek).

Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości – samo spożywanie nasion nie prowadzi do gubienia nadprogramowych kilogramów.

Nasiona chia mogą jednak skutecznie wspomagać odchudzanie dzięki dużej zawartości błonnika.  Błonnik pęcznieje w żołądku, dzięki czemu dłużej pozostajemy syci, jednocześnie poprawiając perystaltykę jelit i przeciwdziałając zaparciom.

Kaloryczność

Nasiona chia zawierają w sobie około 486 kalorii w każdych 100 g.

W łyżce nasion chia (10 g) znajduje się:

49 kcal

1,7 g białka

3,1 g tłuszu

0,3 g kwasów tłuszczowych nasyconych, w tym omega-3 i omega-6

0,8 g węglowodanów

3,4 g błonnika

Uwaga! Nasiona chia mogą zawierać alergeny i gluten.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl