Jak bezpiecznie się opalać?

jak bezpiecznie się opalać

Podejście do opalenizny zmieniało się na przestrzeni wieków. Tak jak niegdyś za najbardziej elegancką uważano jasną, wręcz alabastrową skórę, tak dziś za atrakcyjną uważa się promienną opaleniznę.

Słońce potrafi mieć bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przebywanie na słońcu wspomaga leczenie AZS, a w trakcie opalania wydziela się witamina D, zbawienna dla naszego układu kostnego.

Niestety, nadmierna ekspozycja na słońce może okazać się szkodliwa. Spektrum wad nadmiernego przebywania na słońcu jest szerokie – od oparzeń lekkiego stopnia po starzenie się skóry, udary i wreszcie zmiany nowotworowe.

Jak zatem zadbać o skórę i opalać się z głową?

Po pierwsze – bezpieczna ekspozycja

Najprostszą metodą uniknięcia poparzenia jest rozsądna ekspozycja na słońce. Latem staraj się unikać słońca między godziną 11:00 a 14:00. Najlepiej, gdybyś został wtedy w domu lub w cieniu.

Pamiętaj o tym również w trakcie opalania nad morzem – lepiej opalić się wolniej, ale bezpieczniej.

Po drugie – krem z filtrem

Krem z filtrem to niezbędne minimum w walce o zdrową skórę. Jeżeli nie jesteś pewna, jak szybko się opalasz, wybierz ten o wyższym filtrze.

Pamiętaj również, aby używać podkładów z filtrem UV robiąc codzienny makijaż. Większość z nich ma również działanie nawilżające, co podwójnie powinno ochronić twoją skórę przed starzeniem i oparzeniami.

Po trzecie – pielęgnacja po opalaniu

Po całym dniu na słońcu nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu. Pij dużo wody w ciągu dnia, a wieczorem użyj balsamu nawilżającego. Możesz też podjadać warzywa i owoce, które zawierają dużo wody i mało kalorii. Mogą to być np. ogórki, arbuzy czy seler naciowy.

W ostateczności, jeżeli przesadzisz ze słońcem, jak najszybciej użyj odpowiedniego kremu, aby złagodzić ból i podrażnienie. Może to być krem zawierający aloes czy pianka po opalaniu. Kosmetyki łagodzące skutki nieostrożnego opalania są dostępne w większości drogerii, dlatego latem lepiej mieć je pod ręką.

Oprócz tego, pamiętaj o kapeluszu i okularach z filtrem. Warto zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne, które naprawdę będą chronić nasze oczy przed szkodliwymi promieniami słońca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl