Jak walczyć z zatruciem pokarmowym?

zatrucie pokarmowe - wirus czy bakteria

Kiedy jesteśmy narażeni na zatrucia pokarmowe

Zatrucie pokarmowe wywołują zazwyczaj bakterie i drobnoustroje, panujące w nieświeżej, brudnej lub źle przyrządzonej żywności. Na ryzyko zatrucia jesteśmy najbardziej narażeni latem, podczas urlopów, a nawet… zwykłego wyjścia do restauracji. Bakterie powodujące większość zatruć pokarmowych to: shigella (tzw. bakteria brudnych rąk), campylobacter, escherichia coli, clostridium botulinum (tzw. jad kiełbasiany) oraz gronkowiec.

Pamiętaj też, że tuż po wakacjach ludzki organizm jest bardziej narażony na wirusowe zatrucia pokarmowe. Rozpoczynający się okres szkolny i przedszkolny, przenoszenie wirusa z dzieci na rodziców i osłabienie wywołane pierwszymi chłodami mogą sprawić, że złapiesz infekcję bakteryjną.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – przeczytaj nasz tekst o tym, jak poprawić swoją odporność i nie dać się wirusom .

Objawy zatrucia

Zatrucie pokarmowe - bakterieObjawy zatrucia pokarmowego należą do jednych z najmniej przyjemnych, a przy okazji uciążliwych. Ich jedynym plusem jest to, że pojawiają się szybko i diagnozowanie zatrucia jest praktycznie bardzo łatwe. Są to skurcze i bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunka. Wśród objawów zatrucia pokarmowego są również bóle łowy, gorączka, nadmierne ślinienie się, dreszcze. W trakcie zatrucia organizm jest bardzo osłabiony, dlatego zalecane jest leżenie i przyjmowanie elektrolitów.

Kiedy do szpitala?

Pamiętaj, jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskich zatrucie grzybami, koniecznie zabierz chorego do najbliższego szpitala. Zatrucie grzybami to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w przypadku wszystkich zatruć pokarmowych. Od typowego zatrucia odróżnia je silne uczucie lęku u chorego. W przypadku, gdy objawy zwykłego zatrucia się przedłużają, także skontaktuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe

Nie należy hamować wymiotów ani biegunki, ponieważ pomagają w usunięciu toksyn z organizmu. Jest to więc naturalna reakcja obronna. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby osoba chora się nie odwodniła i czuła się możliwe jak najbardziej komfortowo. Chory powinien małymi łyczkami pić niegazowaną wodę i uzupełniać elektrolity (dostępne w saszetkach bez recepty, do rozpuszczana w wodzie).

Można również zastosować naturalny napój zawierający glukozę, czyli wodę niegazowaną zmieszaną ze szczyptą soli, miodem i odrobiną soku owocowego. Jeżeli wymioty lub biegunka po kilku dniach nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza. Szczególnie polecany jest węgiel, dostępny w postaci tabletek. Węgiel ma właściwości pochłaniające toksyny, dzięki czemu nie przedostają się one wgłąb organizmu, ale są usuwane z żołądka wraz z kałem.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl