Każdy chociaż raz jadł to po imprezie. Skutki nie są dobre…

Pora roku sprzyja spotkaniom ze znajomymi w barach i pubach. Nieprzyjemna aura sprawia, że mamy coraz częściej ochotę na słone i tłuste potrawy. Często jest to kebab, również w towarzystwie wysokokalorycznego alkoholu.

Kaloryczność

Polacy uwielbiają mięso. Rocznie statystyczny obywatel Polski zjada ponad 70 kg różnych gatunków. Nie dziwi więc popularność kebabów, które zawierają go bardzo dużo.

Mięso w kebabie zawiera bardzo dużo tłuszczy i chemicznych polepszaczy smaku. Dodając pszenny chleb i ciężki sos, kaloryczność tego dania gwałtownie wzrasta.

 

Kebab na grubym cieście (w bułce) może zawierać nawet 900 – 1000 kcal, przy czym kebaby w cienkim cieście (np. w picie) zazwyczaj mają między 600 a 800 kcal. To prawie połowa dziennego zapotrzebowania na kalorie dorosłego człowieka.

 

Właściwości odżywcze

Kebab istnieje w świadomości konsumentów jako „zdrowsza” forma fast fooda. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda.

Konsumenci mają wrażenie, że ich ulubione danie jest skomponowane z wartościowych składników, ponieważ restauratorzy przygotowują kebab na ich oczach.

Niestety, nie są to pełnowartościowe produkty. Nawet ilość białka w kebabie jest dyskusyjna, ponieważ restauratorzy często korzystają z mielonego mięsa, w którym jest jego kilka rodzajów (np. zamiast czystej baraniny – mieszanka z wieprzowiną, zamiast kurczaka – inne mielonki drobiowe), dużo konserwantów i polepszaczy smaku.

Jeśli już jeść, to na co zwracać uwagę?

Warto przyjrzeć się półproduktom z bliska – czy są świeże, jak są przechowywane i z czego się składają.

Surówki – często są nieświeże, kupowane w popularnych „kubeczkach”, a więc zawierające dużo cukru, soli i polepszaczy smaku. Zapytaj sprzedawcę o surówki i sałatki robione na miejscu.

Bułki – zazwyczaj bułki pszenne w kebabach zawierają dużo kalorii, spulchniaczy i konserwantów. Jeśli to możliwe, poproś sprzedawcę o bułkę lub ciasto pełnoziarniste.

Sosy – w powszechnym użyciu są sosy niskiej jakości i pełne konserwantów. W tym przypadku restauracje z kebabami nie różnią się wiele od hot dogów na stacjach benzynowych. Zapytaj o sosy na bazie jogurtów.

Mięso – zwróć uwagę, czy jest mięso używane do produkcji jest zmielone (jednolite).

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl