Odchudzanie – obalamy mity

Odchudzanie - obalamy mity

Masz w planach odchudzanie? A może właśnie rozpoczęłaś dietę? Zanim zmienisz swój tryb życia, poznaj 3 najczęstsze mity dotyczące odchudzania!

Mit 1 – Wszystkie diety są zdrowe

Samodzielne stosowanie diety, np. znalezionej w internecie, może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Większość prób odchudzania z pomocą takich diet kończy się efektem jojo.

Jest to niebezpieczne, bo może zachwiać równowagę metaboliczną organizmu, i w efekcie wpędzić w… jeszcze większą nadwagę. Dotyczy to przede wszystkim głodówek. Uważaj na bardzo restrykcyjne, ubogie diety, jak np. swego czasu popularna dieta Dukana.

Dietę odchudzająca powinien ustalić dietetyk, sugerując się twoim trybem życia, możliwościami, stanem zdrowia a nawet przyjmowanymi lekami i alergiami.

Mit 2 – Najważniejszy jest wysiłek fizyczny

I tak, i nie. Jeżeli masz w planach schudnąć – nie ważne, czy kilka kilogramów, czy kilkadziesiąt – musisz połączyć dietę z ćwiczeniami. Oczywiście, można schudnąć dzięki samej diecie, ale zazwyczaj po krótkim czasie dopadnie cię efekt jojo.

Jak powinniśmy dbać o aktywność fizyczną na diecie? Dorosły człowiek powinien ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30 min. W ten sposób można zachować obecną wagę i naturalną odporność organizmu.

W celu redukcji wagi należy zwiększyć czas ćwiczeń. Można też zmienić ich częstotliwość, mając na względzie fakt, że tłuszcz zaczynamy spalać dopiero po 20, a nawet 30 minutach aktywności. Najkorzystniejszy czas, rodzaj i intensywność treningów dobierze jednak specjalista.

Mit 3 – Węglowodany są złe!

Węglowodany w diecie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To z nich ludzki organizm czerpie większość energii. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Ich niedobór może prowadzić do ciężkich chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy… otyłość.

Węglowodany mają ważny udział w regulacji organizmu. Regulują one proces sytości i głodu, dlatego ich niedobory prowadzą do problemów z metabolizmem, przemianą tłuszczów i białek.

Jeśli nie masz pewności, ile powinnaś spożywać węglowodanów w ciągu dnia lub podejrzewasz, że zjadasz ich za dużo lub za mało, zgłoś się do dietetyka. Absolutnie nie powinno się rezygnować z węglowodanów.

3 Komentarze
 1. Tadeusz mówi

  Proszę o e-book dot. zdrowia itp…
  Pozdrawiam

 2. Tadeusz mówi

  proszę o publikację nt języków obcych

 3. Danuta mówi

  Dziękuję, @-a z e-bookiem otrzymałam 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl