Schudnij, nie obciążając kolan

Kiedy diagnozuje się zwyrodnienie stawu kolanowego? Czy mając chore kolana jesteśmy skazani na rezygnowanie z aktywności fizycznej? Jak schudnąć, nie obciążając kolan?

Błędne koło

Nie rzadko chorobom i zwyrodnieniom stawów towarzyszy nadwaga, a nawet otyłość. Czy mając problemy z kolanami starasz się nie przeciążać stawów? Prawdopodobnie twoja odpowiedź brzmi: tak, rezygnuję z intensywnych form wysiłku.
To zamknięte koło. Po pierwsze, stawy nie znoszą bezruchu. Brak aktywności fizycznej przekłada się także na wolniejsze spalanie kalorii i zwiększanie masy, co z kolei jeszcze bardziej obciąża chore stawy.

Jak schudnąć, nie obciążając kolan?

Podjęcie decyzji o zrzuceniu zbędnych kilogramów jest pierwszym krokiem do zmiany stylu życia. Nie od dziś wiadomo, że wysportowane szczupłe osoby są nie tylko zdrowsze, ale i szczęśliwsze. Również osoby cierpiące na dolegliwości stawów mogą być aktywne – grunt to dobrać rodzaj ćwiczeń do swoich warunków i upodobań.

Jaki rodzaj aktywności wybrać?

Aby schudnąć, trzeba połączyć dietę z systematycznymi ćwiczeniami. Jeżeli nie lubisz aktywności, dzięki której masz zamiar schudnąć, na 99.9% nie uda Ci się ćwiczyć dłużej, niż kilka tygodni. Co zrobić, żeby nie zrezygnować ze sportu? Grunt to znalezienie takiej aktywności, która sprawia ci radość.

Jaki sport jest najlepszy dla osób mających problemy ze stawami?

Spacery

Spacery to jedna z najprzyjemniejszych i najmniej męczących aktywności fizycznych. Dotleniają i wyciszają, dlatego są polecane osobom z problemami nerwowymi. Przygotowują do biegania, którym możesz się zainteresować dopiero, jeśli twoja waga nie przekracza 85 kg.

Jeśli spacery cię nudzą, spróbuj najpierw zmienić otoczenie – może przyjemniejszy będzie dla ciebie spacer po lesie niż dookoła osiedla? Dodaj do tego kijki nordic walking lub zabierz na spacer znajomego.

Pływanie

Przy wszelkich schorzeniach stawów zbawienne okazuje się poruszanie stawem w różne kierunki i minimalne obciążenie. Dlatego idealnym wyjściem dla osób z tego typu problemami jest pływanie.

Ciało w wodzie jest lżejsze o około 90%. W trakcie innych ćwiczeń nacisk na stawy kolanowe może wynosić nawet 8 – krotność twojej wagi. Ruch w wodzie będzie więc najkorzystniejszy dla stawów i kręgosłupa.

Jazda na rowerze

Dzięki jeździe na rowerze regeneruje się chrząstka stawu kolanowego. Poprawia się zakres ruchomości stawu, a kolano samo się stabilizuje. Kluczem jest sposób jazdy oraz odpowiednie ustawienie wysokości siodełka (tak, aby móc sięgnąć wyprostowaną nogą do pedału ustawionego w najniższym możliwym punkcie).

Aby jazda na rowerze była przyjemna i przede wszystkim zdrowa dla twoich stawów, obserwuj swój organizm podczas ćwiczeń. Jeśli nasila się ból, prawdopodobnie twoje siodełko ma złą wysokość lub ćwiczysz za ostro (za szybko, zbyt długo, na niesprzyjającej powierzchni).

Jak długo powinieneś ćwiczyć? Na początku wyznaczaj sobie małe cele. Obserwuj, kiedy pojawia się ból – jeśli zaczynają boleć cię stawy, zwolnij tempo. Jeśli to nie pomaga, przerwij trening.

Inne ćwiczenia, które nie obciążają znacząco stawów kolanowych, to: narty biegowe, nordic walking, hula hop.

Uważaj na siłownię – wbrew pozorom może mieć bardzo negatywny wpływ na stawy, zwłaszcza podnoszenie ciężarów, stepper czy aerobik.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).

FreshMail.pl
 

Abonniere unseren Newsletter

Senden Sie mir Ihren Newsletter (Sie können sich jederzeit abmelden).

FreshMail.pl
 

Suscríbete a nuestro boletín

Enviadme vuestro boletín (puedes darte de baja en cualquier momento).

FreshMail.pl
 

Абонирай се за нашия нюзлетър

Абонирай се за нюзлетър. (По всяко време можеш да откажеш да го получаваш).

FreshMail.pl